مقاله الگوی پیشرفت

تاریخ ایجاد: جمعه 02 خرداد 1393 تعداد بازدید: 1765 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
حجت الاسلام احمد زیبایی‌نژاد در سومین کنفرانس «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»: رفاه در جامعه اسلامی بدون قید نیست/ مدل توسعه بر مبنای اسلام ترسیم شود
پژوهشگر و مدیرگروه پژوهشی «حجیت» حسینیه اندیشه قم گفت: ما در جامعه اسلامی به دنبال رفاه هستیم، اما رفاه بدون قید نیست، بنابراین مدل توسعه ما براساس آنچه اسلام گفته بنا نهاده شده است، به شرطی که جامعه براساس آن تکامل یابد.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زیبایی‌نژاد پژوهشگر و مدیرگروه پژوهشی «حجیت» حسینیه اندیشه قم در نخستین روز کنفرانس «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» (31 اردیبهشت ماه) که در کتابخانه ملی ایران در حال برگزاری است، درباره «چگونگی تئوری شدن الگوی توسعه غربی و کیفیت تئوریزه شدن الگوی پیشرفت اسلامی در دوران گذار» مقاله خود را ارائه داد.

وی در ابتدا با بیان اینکه محور ایجاد ساختارهای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای تحقق تمدن مدرن را فرآیند توسعه می‌داند، افزود: البته براساس بیانات مقام معظم رهبری پیشرفت در منطق اسلام با توسعه در منطق تمدن مادی غرب. متفاوت است، آن‌ها با یک جهت (مادی) به توسعه نگاه می‌کنند، اما در منطق اسلام پیشرفت ابعاد جامعی از جمله پیشرفت در علم، اخلاق، عدالت، رفاه عمومی، اقتصاد، عزت و اعتبار بین‌المللی، استقلال سیاسی ، عبودیت و تقرب به خدای متعال دارد .


حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد با تأکید بر اینکه برای تحلیل سازگاری مدل‌های رایج توسعه غربی با مبانی اسلامی و ویژگی‌های جامعه ایران ابتدا به تبیین نظری «نظام مفاهیم، ساختارها و محصولات» مدل‌های رایج توسعه غربی و ارزش‌های مادی برخاسته از فرهنگ پرداخته است، یادآور شد: برای حرکت به سمت مدل مطلوب اسلامی ایرانی به طراحی چارچوب نظری برای الگوی پیشرفت اسلامی در دوران گذار نیاز است، به عبارت بهتر با شناخت دقیق و قاعده‌مند از چارچوب مدل‌های رایج دنیا و تأثیرگذاری آن در وضع موجود کشور ایران، به ترسیم الگوی گذار برای تغییر جهت در شاخصه‌های کمی و کیفی آن مدل‌ها اشاره شده است.

وی با بیان اینکه این مدل‌ها، مدل شیب برای دوران گذار است تا بتوان در آینده با الگوی مطلوب پیشرفت اسلامی به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی حرکت کرد، ادامه داد: باید توجه داشت که به صورت منطقی، هر الگوی گذار بدون طراحی الگوی مطلوب امکان‌پذیر نیست.

مدیرگروه پژوهشی «حجیت» حسینیه اندیشه قم بیان داشت: مدل‌های توسعه غربی با تنوع در موضوعات دنیای رفاه انگیزش را برای مصرف کالا دائماً افزایش می‌دهند، اینها هم در محیط مادی بشر را متنوع و ملت‌ها را برای میل عمومی به مصرف متنوع تحریک می‌کنند. این در بخش نخست توسعه قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه اخلاق در نظام اداری ابزار ایجاد کنترل برای رقابت در بازار کار است، توضیح داد: اینجا فساد اداری در بخش‌های مختلف بدیهی است، منتها در سطح پایین با مجازات‌های سنگین همراه است، در الگوی دوران گذار متغیرهای مدل رایج توسعه حذف نشده است، بلکه منزلت و ارزش گذاری آن‌ها با رویکرد مبانی اسلامی تغییر کرده که در نتیجه تعاریف جدید پیدا می‌کند تا بتوان با این الگوی گذار از وضع موجود خارج شد و به طرف الگوی مطلوب حرکت کرد.

حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد ابراز داشت: بی‌تردید ترسیم الگوی پیشرفت دوران گذار بدون طراحی چارچوب الگوی مطلوب پیشرفت اسلامی در امری نامطلوب و غیرمنطقی است که در الگوی مطلوب دیگر تمامی متغیرها به مبنای عقلانیت این محور طراحی می‌شود.

وی در پایان گفت: جامعه اسلامی بدون رفاه بدون قید نیست، در مدل ما اسلام الگو و برنامه دارد، اما به شرطی نتیجه آن جامعه تکامل باشد نه توسعه اخلاق نه دین با شعار و روش‌های نظری ممکن نیست، اینجا الگو تدوین می‌شود و چشم‌انداز چند ساله آن ارائه خواهد شد.
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر کد امنیتی :
وارد نمودن کد